Problemy ze słuchem dotykają wielu ludzi na całym świecie. Zwykle w takich przypadkach sięgamy po różnego rodzaju aparaty słuchowe, pozwalające na ponowne cieszenie się wyraźnymi dźwiękami z otoczenia. Niestety, wielu osobom aparat słuchowy kojarzy się ze wstydem lub pewnym rodzajem dyskomfortu. Jest na to jeden sposób – kupno aparatu, który będzie praktycznie niewidoczny. Dla kogo rozwiązanie to będzie dobrym wyborem?
Niewidoczne aparaty słuchowe – komfortowe rozwiązanie
Wraz z rozwijającą się technologią, na rynku pojawia się coraz więcej aparatów słuchowych. Poza tradycyjnymi aparatami zausznymi możemy obecnie wybierać spośród kilku grup urządzeń, które są praktycznie niewidoczne.
Pierwsza z nich to aparaty wewnątrzuszne ITE, które wypełniają małżowinę. Całe urządzenie znajduje się wówczas wewnątrz ucha. Drugie z urządzeń to aparaty wewnątrzkanałowe CIC. W tym przypadku niewidoczny aparat słuchowy umieszczony jest całkowicie w przewodzie słuchowym, dlatego jest właściwie niedostrzegalny. Wyposażony jest on w jeden mikrofon, a w niektórych modelach znajdziemy też przełącznik programów. Ostatnie z rozwiązań to aparat IIC. Jest to najmniejszy aparat słuchowy, który umieszcza się głęboko w przewodzie słuchowym, zaraz przed błoną bębenkowa. Jest on zupełnie niewidoczny, posiada wbudowany mikrofon oraz nie jest wyposażony w żadne regulatory.
Dla kogo przeznaczone są niewidoczne aparaty słuchowe?
Niewidoczne aparaty słuchowe przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które dotychczas korzystały z zausznych aparatów słuchowych i czuły się niekomfortowo. Wewnątrzuszne urządzenia potrafią naprawdę odmienić życie. Będą doskonałe dla osób, które wstydzą się swojego aparatu lub przejmują się opinią innych. Nie ulega bowiem wątpliwością, że duże oraz wystające poza ucho urządzenia mogą wzbudzać skrępowanie, szczególnie wśród obcych nam osób.
Co ważne, aparat ten musi być dobrany przez specjalistę – najczęściej protetyka słuchu. Małe, całkowicie niewidoczne urządzenia przeznaczone są dla osób, które posiadają od niewielkiego do umiarkowanego ubytku zdrowotnego. Zwykle nie sprawdzą się u pacjentów, którzy posiadają większą wadę słyszenia. Dla takich pacjentów przeznaczone są np. aparaty ITC czy MC. Pierwszy z wymienionych w swoim zakresie obejmuje ubytki słuchu od lekkiego, aż do znacznego. Model całkowicie mieści się w przewodzie słuchowym, jednak zwłaszcza z boku może być on widoczny. Drugi z kolei jest zmniejszoną wersją pierwszego. Stosuje się go przede wszystkim wtedy, gdy niedosłuch pacjenta wymaga parametrów aparatu ITC, a jednocześnie zależy mu na jak największej dyskrecji.
Niewidoczny aparat słuchowy – czy warto?
Zastanawiając się, czy warto zainwestować w niewidoczny aparat słuchowy, odpowiedź jest jedna: warto. Takie rozwiązanie z pewnością zapewni duży komfort oraz swobodę. Będzie to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które są aktywne fizycznie, a które mają pewne obawy przed tym, że podczas treningów mogą zgubić aparat. Co więcej, wiele niewidocznych aparatów słuchowych posiada moduł Bluetooth, który pozwala na sterowanie urządzeniem z poziomu telefonu.