Jak możemy udzielić pomocy Ukrainie oraz uchodźcom

Ponieważ konflikt zbrojny na Ukrainie spowodował ogromny kryzys humanitarny, rządy wielu krajów wzywają opinię publiczną do zgłoszenia się do pomocy i zaoferowania miejsca pobytu i noclegów dla uchodźców.

Organizowana jest również pomoc rzeczowa, odzież, żywność, środki czystości dla Ukraińców, którzy jadą dalej w głąb Europy.

Jak możemy udzielić pomocy Ukrainie oraz uchodźcom

Najnowsze informacje o Ukrainie znajdziemy na portalach internetowych

W ramach programu pomocy Ukraińcy będą mieli dostęp do usług publicznych, pracy i świadczeń. Organizacje charytatywne, grupy wyznaniowe, firmy i społeczności będą musiały współpracować, aby wesprzeć Ukraińców przybywających do wielu krajów w celu odbudowania swojego życia. Zespoły wolontariuszy zapewniają wsparcie psychospołeczne i praktyczne. Obejmuje to jedzenie, wodę, artykuły higieniczne, filiżankę gorącej herbaty lub kawy oraz niezbędne rzeczy, które pomogą Ukraińcom pozostać w kontakcie z bliskim, takie jak karty SIM, telefony komórkowe i ładowarki.

Nie tylko agencje rządowe, instytucje charytatywne i osoby prywatne zaangażowały się w pomoc dla uchodźców, ale również wiele firm udzielało wsparcia, które chcą pokazać swoją solidarność. Najlepszym sposobem, w jaki możemy pomóc uchodźcom z Ukrainy, jest przekazanie darowizny lub zarejestrowanie się w celu przyjęcia uchodźcy w swoim domu. Pomoc dociera również na teren Ukrainy, dla osób walczących oraz tych, którzy zdecydowali się pozostać w swoich domach czy schronieniach. Liczy się każda pomoc, ponieważ na terenach walk brakuje praktycznie wszystkiego, odzieży, żywności, leków, sprzętu.

Informacje o Ukrainie możemy znaleźć na wielu portalach i witrynach internetowych. Artykuły są często aktualizowane, dzięki czemu możemy być na bieżąco z ważnymi wydarzeniami, faktami i informacjami. Możemy w ten sposób dowiedzieć się, jakiej pomocy potrzebują uchodźcy, jak radzą sobie z codziennością w kraju, do którego przybyli w poszukiwaniu schronienia przed konfliktem zbrojnym, jak również poznać kulturę i kuchnię ukraińską.