Jak przeanalizować opłacalność kredytu hipotecznego

Zakup nieruchomości jest dużym wydatkiem, który często przekracza możliwości finansowe klientów.

Dlatego banki oferują kredyty hipoteczne, gdzie bank finansuje większość inwestycji, przy niższym udziale klienta, który jest wkładem własnym. Kredyt jest zobowiązaniem na wiele lat, dlatego klienci chcą jak najlepiej przeanalizować wszystkie koszty, które będą związane z jego pozyskaniem.

Jak przeanalizować opłacalność kredytu hipotecznego

Najważniejsze czynniki wpływające na wysokość raty w kredycie hipotecznym

Okres spłaty kredytu hipotecznego jest jedną z najważniejszych rzeczy, jaką musimy brać pod uwagę. Zazwyczaj okres spłaty kredytu hipotecznego wynosi od 15 do 30 lat, ale w niektórych przypadkach może być krótszy lub dłuższy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że im dłuższy okres spłaty, tym niższa rata kredytu hipotecznego, ale jednocześnie koszty kredytu będą wyższe ze względu na dłuższy czas spłaty. Koszty kredytu hipotecznego to nie tylko oprocentowanie, ale również wiele innych dodatkowych kosztów. Banki wymagają od klientów ubezpieczenia nieruchomości na wypadek zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź czy kradzież. Koszt ubezpieczenia zależy od wartości nieruchomości i jest zazwyczaj niewielki w porównaniu do kosztów kredytu hipotecznego. Banki naliczają również prowizję za udzielenie kredytu hipotecznego. Wysokość prowizji zależy od banku i wynosi zazwyczaj kilka procent wartości kredytu.

Dodatkowo w przypadku kredytu hipotecznego, bank wymaga od klienta wkładu własnego w wysokości 20% wartości nieruchomości. Oznacza to, że jeśli planujemy kupić nieruchomość o wartości 500 000 zł, wówczas musimy wyłożyć 100 000 zł. Wkład własny jest dla banków zabezpieczeniem w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy. Dlatego obliczenie wszystkich kosztów związanych z kredytem jest dość skomplikowane, może pomóc nam w tym doradca finansowy, który będzie wiedział, w jaki sposób wykonać dogłębną analizę zdolności kredytowej, kosztów związanych z obsługą kredytu.

Klientom, którym zależy na czasie, doradca kredytowy może pomóc w określeniu, jakie dokumenty są wymagane przy składaniu wniosku, pomoże im także przeanalizować umowę. Na stronie internetowej https://www.strzylak.pl/oferta/kredyt-hipoteczny znajdziemy ofertę doradcy, który specjalizuje się w kredytach hipotecznych. Dzięki jego wiedzy będziemy mogli nie tylko uzyskać niższą ratę, ale również załatwić szybciej wszystkie formalności.