W budownictwie stosuje się różnego rodzaju opaski zaciskowe, które mogą posłużyć do uszczelnienia połączenia węży, podobne rozwiązania znajdziemy także w przypadku silników samochodowych, w hydraulice.
Najczęściej jest to metalowy zacisk, który może posiadać wypełnienie gumowe, które bardzo dobrze zaciska wąż na przykładowo plastikowej czy też metalowej rurce. Dzięki temu możemy łatwo zadbać o szczelność. W warsztacie każdego mechanika powinien znaleźć się zestaw opasek ślimakowych (futurefarm24.pl) o różnej wielkości oraz szerokości.
Gdzie wykorzystuje się ślimakowe opaski uszczelniające?
Opaski uszczelniające stosuje się w przemyśle, rolnictwie, można zastosować je w przypadku systemów odwadniania, pomp. Dostępne są opaski różnego typu, które łatwo możemy dobrać do indywidualnych potrzeb. Może być to opaska do rur z wkładką gumową, w tym przypadku stosujemy ją do uszczelnienia połączeń w maszynach, pojazdach, różnego rodzaju instalacjach przemysłowych. Opaski z gumą mogą służyć do tłumienia wibracji, ułatwiają montaż rur do ścian, pod różnego typu podłoża.
Opaski ślimakowe wykonane z metalu najczęściej są jednorazowe, możemy łatwo je zamontować przy pomocy śrubokrętu, budowa opaski zapobiega rozszczelnieniu, pozwala także na bardzo mocne ściśnięcie elementu. Opaski ślimakowe z metalu najczęściej są ocynkowane, dzięki czemu mogą pracować w trudnych warunkach, będą odporne na działanie czynników atmosferycznych, czy też możemy wybrać modele stosowane przykładowo w przemyśle spożywczym lub chemicznym. Możemy stosować je jako opaskę węża służącego do podlewania w ogrodzie, często wykorzystuje się je także w motoryzacji, gdzie mogą służyć jako uszczelnienie przewodów chłodziwa.
Należy wybierać zaciski ze stali nierdzewnej, często zacisk stosowany może być na wężach gumowych służących do wody, dlatego będzie narażony na korozję. Możemy dobrać wiele uniwersalnych rozmiarów dla typowych rozmiarów węży ogrodowych, przewodów stosowanych w motoryzacji, hydraulice oraz przemyśle.