Jakie sprężarki śrubowe sprawdzą się w przemyśle?

Sprężarki śrubowe olejowe lub bezolejowe to jedna z najpopularniejszych technologii stosowana w przemyśle, ale też sektorze medycznym, farmaceutycznym, przy przetwórstwie tworzyw sztucznych. Kompresory śrubowe cechuje kompaktowa lub większa konstrukcja, także kontenerowa do zastosowania w dowolnych warunkach na zewnątrz i wewnątrz nieruchomości firmowej. Jak rozwija się branża kompresorów śrubowych i na jakie rozwiązania warto postawić?

Na jakie modele kompresorów warto stawiać ze względu na niezawodność?

Ciekawe perspektywy dla przedsiębiorców zainteresowanych maksymalizacją wydajności niosą sprężarki bezolejowe wytwarzające powietrze bez zanieczyszczeń w klasie ISO. Brak wtrysku oleju rozwiązuje automatycznie problemy z utylizacją kondensatu, czy przystosowaniem filtrów. Starsze modele kompresorów śrubowych bezolejowych polecało się wyłącznie hobbystom, do mniejszych warsztatów, ponieważ funkcjonowały głównie w trybie przerywanym. Aktualnie kompresory śrubowe posiadają dwa tryby pracy, czyli ciągły i przerywany wybierany elastycznie przez operatora, co przekłada się przy okazji na znaczące, długoterminowe oszczędności zużycia energii.

Co się uzyskuje dzięki sprężarkom?

Urządzenia służą przede wszystkim do wytwarzania wysokiego ciśnienia gazu i do kontrolowania przepływu. Wyzwolona energia kinetyczna stwarza wiele możliwości, chociażby przy zasilaniu narzędzi pneumatycznych, albo wrażliwych linii produkcyjnych. Ciekawe rozwiązanie to kontenerowe stacje sprężarek wyposażone w systemy chłodzenia, zautomatyzowane sterowanie, a nawet specjalistyczne uchwyty do współpracy z wózkiem widłowym. Dzięki temu całą stację można przenosić tam, gdzie jest właśnie potrzebna. Przenośne sprężarki to doskonałe uzupełnienie robót budowlanych. Bardziej zaawansowane kompresory obsługują jednocześnie wiele urządzeń.

Problematyka konserwacji sprężarek

Kompresory śrubowe niszczą się najczęściej przez błąd ludzki wynikający ze złego ustawienia parametrów roboczych. Ważny sygnał alarmowy to hałas i syk wydobywający się ze sprzętu. Najlepiej inwestować w sprzęt z powłokami antykorozyjnymi, inteligentnymi sterownikami przystosowanymi do idei przemysłu 4.0, a także z odpowiednim rozdzieleniem elementów ruchomych. Dzięki temu nie dojdzie do ich zatarcia. Czasami zdarzają się ukryte wady fabryczne, dlatego przed zakupem warto prawidłowo ocenić warunki gwarancyjne, dostępność oryginalnych części zamiennych oraz usług serwisowych pochodzących od bezpośredniego producenta.

Na jakie sprężarki warto postawić?

Modele tłokowe oraz łopatkowe nie wystarczą najczęściej do zaspokojenia potrzeb przemysłowych, dlatego warto rozpatrzyć inwestycję w kompresory śrubowe od sprawdzonego producenta. Prawidłowa eksploatacja urządzenia ogranicza problemy serwisowe i zapewnia żywotność na wiele lat. Przemysłowe kompresory przydają się szczególnie przy zarządzaniu transportem pneumatycznym, do zasilania narzędzi, do rozpylania substancji, a to zaledwie początek zastosowań. Praktyka pokazuje, że wysokiej klasy urządzenia wpływają pozytywnie na obroty przedsiębiorstw.