Ile rozkłada się butelka plastikowa? Sprawdź i znajdź jej ekologiczny zamiennik!

Ile lat rozkłada się plastik? To pytanie – zwłaszcza w dobie rosnącej świadomości ekologicznej – zadaje sobie wiele osób. Odpowiedź dla wielu będzie z pewnością zaskoczeniem – zwłaszcza, że butelka plastikowa czy torebka foliowa służą nam zaledwie zwykle kilka minut, godzin lub dni, a ich produkcja trwa chwilę. Sprawdź, ile trwa rozkład plastiku i jak w łatwy sposób chronić planetę przed tym szkodliwym tworzywem!

Ekologia ma dziś duży wpływ na podejmowane przez nas wybory konsumenckie. Wiele osób decyduje się na segregację śmieci i posiada w domu przeznaczone do tego kosze. Część osób zastępuje foliowe torebki ekologicznymi siatkami lub torbami wielokrotnego użytku. Wszechobecny plastik stał się bowiem jednym z głównych problemów XXI wieku. Zatruwa wody, gleby i powietrze w postaci wietrzejących mikrocząsteczek. Ile rozkłada się butelka plastikowa?

Czas rozkładu plastiku. Ile lat rozkłada się butelka plastikowa, z której korzystasz przez chwilę?

Tworzywa sztuczne mogą rozkładać się od 100 do aż 1000 lat – wiele zależy od specyfiki wyrzuconego tworzywa. O ile plastikowa reklamówka rozkłada się ok. 400 lat, a papierki po cukierkach – 450 lat, o tyle styropian potrzebuje ok. 500 lat, a butelka PET – od 100 do nawet 1000 lat!

Dlatego tak istotna jest zasada 4R. Skrót pochodzi od czterech angielskich słów: refuse, czyli odrzuć, zrezygnuj z niskiej jakości produktów zwłaszcza jednorazowych, reduce – zredukuj ilość produkowanych przez siebie odpadów, reuse – użyj ponownie i recycle – odzyskaj.

W przypadku butelek plastikowych sposobów na ochronę środowiska jest całkiem sporo. Na dodatek są one przyjazne nie tylko planecie, ale także… portfelowi!

Rozkład plastiku trwa wiele lat. Znajdź inne rozwiązanie!

Plastik to duży problem dla środowiska. Groźny jest szczególnie w postaci mikrocząsteczek, które przenikają do organizmów zwierząt, a także ludzi. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają znacząco zmniejszyć jego zużycie. Jednym z nich jest rezygnacja z zakupu wody butelkowanej i zastąpienie jej filtrowaną!

W sklepach znajdziemy nie tylko dzbanki z filtrem czy filtry przepływowe, które pozwolą nam filtrować wodę w domu. Dostępne są również butelki filtrujące. Nie dość, że pozwalają znacząco ograniczyć zużycie plastiku, ponieważ mogą nam służyć kilka lat, to jeszcze generują spore oszczędności. Nie musimy kupować wody w butelkach, wystarczy, że nalejemy ją z kranu! Podczas gdy woda butelkowana kosztuje ok. 2 zł za litr, cena za litr wody wodociągowej wynosi około… 1 grosz! Jest to więc korzystne rozwiązanie zarówno dla środowiska, jak i domowego budżetu. Więcej informacji o butelkach filtrujących znajdziesz na https://dafi.pl/blog/.