Za co kochamy Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny jest miasteczkiem, gdzie co roku wielu turystów odnajduje spokój, wytchnienie od pracy, zgiełku dużych miast, możemy znaleźć tu wiele hoteli, pensjonatów, bardzo dobrą bazę noclegową.

Kazimierz Dolny słynie ze swojej wyjątkowej zabudowy, wiele kamienic na rynku pochodzi z XVII i XVIII wieku, do jednych z najpiękniejszych należą kamienice Przybyłów, wybudowane w 1615 roku. Znajdują się tu ruiny zamku z XIV wieku, okazała Baszta górująca nad całą okolicą.

Za co kochamy Kazimierz Dolny?

Co warto zobaczyć w Kazimierzu nad Wisłą?

W Kazimierzu Dolnym znajduje się kościół pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela i Świętego Bartłomieja, pierwsza świątynia w tym miejscu stanęła 700 lat temu. Kościół jest wyjątkowy ze względu na organy, które wydają 35 głosów, jest to światowy unikat ze względu na oryginalny stan zachowania, organizowane są tu koncerty organowe. Najważniejszym punktem widokowym jest góra Trzech Krzyży, znajduje się 90 m nad rynkiem, ze szczytu możemy podziwiać panoramę miasta, doliny Wisły. Miasteczko otaczają wzgórza, możemy zwiedzać okolice, znajdziemy tu wyjątkowe wąwozy lessowe, których ściany sięgają nawet kilkunastu metrów, wiją się po nich korzenie drzew, jest to bardzo wyjątkowe miejsce warte odwiedzenia. W Kazimierzu znajdują się także ruiny zamku, świadczącego o dawnej roli Kazimierza jako ważnego szlaku handlowego. Możemy zobaczyć tu także basztę, która jest bardzo ciekawym punktem widokowym, kiedyś pełniła funkcję punktu odniesienia dla flisaków, którzy transportowali Wisłą zboże do tutejszych spichlerzy.

Kazimierz Dolny oferuje turystom bardzo dobrą bazę noclegową, możemy zatrzymać się w środku Moje Miejsce Kazimierz, gdzie do wynajęcia są domki, posiadające ogrody oraz tarasy, które zapewniają prywatność. Dla dzieci przygotowany został plac zabaw ze ścianką wspinaczkową, huśtawkami, trampolinami oraz piaskownicą. Dorośli mogą zagrać w koszykówkę, w siatkówkę plażową, znajduje się tu także kort do tenisa ziemnego. W ośrodku możemy skorzystać również z sauny oraz jacuzzi, w okresie letnim dostępny jest także basen.

Turyści mogą zatem liczyć na różne noclegi w kazimierzu dolnym, pensjonaty, hotele czy też różnego rodzaju ośrodki wypoczynkowe, agroturystyczne. Okolice Kazimierza sprzyjają spacerom, wycieczkom rowerowym, możemy udać się także do Janowca, Nałęczowa czy do Puław. Jest to okolica, gdzie możemy obcować z dziką przyrodą, w zimie organizowane są kuligi, działa także nieopodal wyciąg narciarski.