Systemy deskowań – najważniejsze informacje

Aktualnie prace budowlane wiążą się z koniecznością stosowania wielu różnych rozwiązań, a także systemów.

W ten sposób możliwe jest znaczne ułatwienie wykonywania zróżnicowanych zadań związanych z tworzeniem obiektów budowlanych. Okazuje się, że bardzo istotną rolę odgrywają między innymi specjalne deskowania. Systemy takie wydają się być z pozoru proste i mało ważne, jednak ich funkcja jest bardzo ważna. Dzięki nim możliwe jest odpowiednie zabezpieczenie miejsca wielu prac, a także formowanie konkretnych kształtów i elementów betonowych.

Systemy deskowań – najważniejsze informacje

Co warto wiedzieć o deskowaniach?

Deskowanie to dość prosta konstrukcja drewniana, która jest określana również hasłem „szalunek”. Jej zadaniem jest nadawanie odpowiednich kształtów mieszankom oraz zapobieganie wylewaniu się betonu czy też innych materiałów poza wyznaczony obszar, do czasu aż całość zgęstnieje i ulegnie utwardzeniu. Deskowania są wykorzystywane również do innych zadań, takich jak podtrzymywanie zbrojeń do czasu ściśnięcia materiału, a także do zabezpieczania wykopów o zróżnicowanej głębokości.

Systemy deskowań są wykonywane najczęściej z drewna, które charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, różnego rodzaju obciążenia oraz wiele innych niekorzystnych czynników wpływających negatywnie na stabilność. Czasami szalunki wykonywane są również z materiałów metalowych. Mogą one być jednorazowe, modułowe, a także przeznaczone do wielorazowego użytkowania. Opcji jest więc bardzo wiele i każdy inwestor może dostosować je do konkretnych potrzeb, a także zastosowań.

Na terenie naszego kraju działalność prowadzi wiele firm, które oferują swoim klientom różnego rodzaju deskowania. Takie przedsiębiorstwa specjalizują się w ich produkcji czy też sprzedaży albo wynajmie. Porządne firmy są w stanie zapewnić swoim klientom dostęp do wielu standardowych typów szalunków, ale w razie konieczności mogą również zaoferować deskowania wykonane na zamówienie, zgodne z bardziej nietypowymi rozmiarami i parametrami.